Stará sladovňa

stará sladovňa košice
Lokalita: Košice, roh Štúrovej a Toryskej
GPS: N48°42.908′ E21°14.817′
Charakteristika objektu: Osemposchodová budova na južnej strane komplexu stará sladovňa.

Pivovar, ktorého súčasťou bola sladovňa, bol moderným košickým pivovarom. Vysokú výpovednú hodnotu o vývoji pivovaru a technologických postupov pri varení piva v tejto lokalite majú podzemné priestory najmä pod západným krídlom objektu a pod svahom na západnej strane objektu mimo jeho pôdorysu.

Tento objekt je verejne prístupný – miestnym obyvateľom slúžil ako krytá tržnica, ďalej v ňom sídli niekoľko zábavných a reštauračných podnikov. Vnútorné historické jadro sladových pivníc je zachované a práve preto by ho chceli sprístupniť a spoločne ukázať verejnosti všetky tieto priestory dokonca aj nepoužívané staré pivnice.

V súčasnej dobe je košická stará sladovňa vo vnútri pretvorená a sídli tu zopár pivných podnikov a to Amsterdam pub, Stars pub, Zemplínska krčma, či reštaurácia nad parkoviskom. Južná časť hlavnej budovy je opustená. Na betónovej ploche pred touto budovou sa vo večerných hodinách zdržiavajú tínedžeri a obvykle tu tankujú do seba liehoviny aby sa mohli celú noc baviť v neďalekom Stars klube alebo iných podnikoch.

Opustená časť budovy má zvonku na celej fasáde veľkú reklamu na istú poisťovaciu spoločnosť. Pri vstupe do prázdnej zárubne hlavného vchodu sa môžeme vydať buď do suterénu, kde je neskutočne veľa odpadkov, alebo na prvé poschodie kde z obvodovej chodby vidno dole do suterénu. Budova má osem poschodí, na každé vedie schodisko a kedysi tu bol aj výťah. Teraz ostala prázdna betónová šachta a sem tam vidno kus vodiacej koľajnice. Všetky ostatné kovové časti sú demontované. Či už je to práca robotníkov, alebo tmavších spoluobčanov, nevieme. Vedľa schodiska je ďalšia šachta, v ktorej sa ešte stále nachádza kovová konštrukcia žeriavu. Tá sa tiahne sa až po strechu. V niekoľkých miestach je zlomená a opiera sa o stenu. Asi na štvrtom poschodí sa dá dostať na malú striešku, odkiaľ sa môžete rebríkom dostať na tú strednú. Je odtiaľto pekný vyhľad. Na najvyššiu strechu sa dostať nedá, rebrík je odlomený a ostávajúca časť je dosť vysoko. Na najvyšších dvoch poschodiach sa nachádzajú malé okná, cez ktoré vidno priamo na steel arénu a okolie. Čo sa týka jednotlivých poschodí, každé je zariadené približne rovnako – jedna veľká miestnosť vykladaná obkladačkami aj po stenách. Po obvode miestnosti je chodba. Skrz všetky poschodia ide ďalšia šachta štvorcového pôdorysu a na každom poschodí má malé okienko práve do tejto miestnosti. Vo viacerých slepých chodbách sme našli matrace a ležadlá, ktoré si tu nanosili bezdomovci. Taktiež tu boli hrnce, hračky, zvyšky pornočasopisov a rozbitá elektronika.

Mapa:


10 komentárov pri “Stará sladovňa

  1. na tom 4 poschodi z ktoreho sa da dostat na tu striesku, tak to je tazky pristup na tu striesku ? cez nejake okno, dieru,dvere, alebo ako ?

  2. Je tam vysekaná diera v stene priamo na tú strechu. Stačí sa zohnúť.

  3. zdravím,ako to tam vyzerá dnes ? dá sa tam už dostať ? dík.

  4. uz sa tam neda dostat zamurovali dvere chvilu som sa snazil s kamenom rozbit tu stenu aj z nej opadlo nieco ale to je praca na nejakych svalnacou co to rozbiju.

  5. Ludia, posnazim sa to s kamaratmi rozbit, lenze najvacsi problem je ta kamera, ktora smeruje od steel areny priamo na vchod budovy 🙁 . Ale tak ci tak, posnazime sa to nejako otvorit, ci zeleznou palicou, kamenmi, alebo nejakou trhavinou bazmeg 😀

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*