Stará mestská plaváreň

stará krytá plaváreň košice
Lokalita: Košice, Staré mesto, Rumanová ulica
GPS: N48°43.980′ E21°16.660′
Charakteristika objektu: Budova starej mestskej plavárne s 25m plaveckým bazénom a ostatnými priestormi z 60-tych rokov.

Budova starej mestskej plavárne ako ju poznáme dnes sa začala stavať roku 1957 a dokončená bola v rokoch 1960-1962. Okrem 25m bazénu sa tu nachádzali parné kúpele s vlhkou a suchou parou, menšie bazény a vaňové kúpele, takzvané „očistné kúpele“. Krytý bazén bol v tom čase iba štvrtý na Slovensku a patril medzi architektonicky najkrajšie v Československu v tomto období.

Krytá plaváreň už v čase svojho otvorenia nemohla plne uspokojiť potreby plavcov, vodných pólistov, potápačov, výcvik neplavcov či požiadavky širokej verejnosti. Preto bol schválený projekt na prístavbu otvoreného bazénu 50×21 metrov a detského bazénu 20×6 metrov (dnešná Mestská plaváreň).

Budova fungovala do konca 70-tych rokov. Keď presmerovali Mlynský náhon a vybudovali na jeho mieste dopravnú tepnu, došlo s poklesu hladiny spodnej vody, čim sa vážne narušila statika plavárne. Toto vypustenie koryta poškodilo viaceré stavby v okolí. V roku 1992 bola plaváreň oficiálne zatvorená, pre spomínané technické problémy. Vonkajšia časť bola zrekonštruovaná a od roku 1997 funguje ako letné kúpalisko.

V súčasnosti existuje viacero projektov pre rekonštrukciu plavárne, plánoval sa tu vodný svet, kúpele, či relaxačné služby. Momentálne je aktuálny plán na vytvorenie kultúrno-relaxačných a spoločenských služieb pre verejnosť s celoročnou prevádzkou. Technicky vzácna stavba stojí v ochrannom pásme pamiatkovej rezervácie a jej budúce plány by mali harmonizovať s výzorom z 60-tych rokov, čiže svoj vonkajší vzhľad budova veľmi nezmení.

Za sprístupnenie priestorov ďakujeme Mestu Košice a firme TEHO s.r.o.

Mapa:


13 komentárov pri “Stará mestská plaváreň

 1. Tie fotky su aj z nejakeho dovody v nizkom rozliseni ? lebo inac by sa fakt hodili kvaltinejsie fotky

 2. Fotky, ako aj celá stránka sú momentálne v rozlíšení 800 pixelov na šírku. Plánujeme to zvýšiť aspoň na 1024.

 3. Ako ste sa tam dostali ja som sa tam už minulý rok snažil dostať a nešlo to…

 4. Super. Je to pekne. Chcem sa opytat, co sa nachadza za tymi okienkami po obvode bazenu. Je tam nejaky dalsi priestor?

 5. Áno, pravdepodobne by tam mali byť čerpadlá, čistička vody a podobné zariadenia. K nim sme však nemali prístup.

 6. velmi pekne zadokumentovanie velmi nepekneho stavu.
  Je pravdepodobne, ze chatranie niekomu vyhovuje.
  Ja nam jasne komu ?

 7. nádhera….vyžívam sa pri pozeraní takýchto fotiek….až mi je do plaču, ked vidím fotku pred a po…..neskutočné ako sa to dokáže všetko zničiť….máme budovy, ktoré sú funkčné a zrazu je z nich ruina….čo by som dala za to aby som sa na to mohla pozrieť tak ako vy :)) byť tam…

 8. Super priestor! Maly tip zo zahranicia – okolo Toronta existuje strasne vela opustenych tovarni a skladov, jeden lokalny fotograf sa tomu venuje uz niekolko rokov, je skvely! Checknite foto

 9. Vyborne fotky Barbora, odkial na to chodis? Daj nejake tipy na nejake dalsie urban exploration fotecky!

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*