Ozeta Trenčín

Ozeta

Lokalita: Trenčín
Charakteristika objektu: Štvorpodlažná chátrajúca budova bývalých odevných závodov Ozeta v Trenčíne.

V auguste 2007 ukončili s výrobou v Trenčíne po tom, čo zanikli i pridružené odevné závody v Hlohovci, Skalici, Novom Meste nad Váhom, Tornali, ako aj ďalšie na Slovensku.
Ako spomína František Kordík, bývalý učeň a pracovník závodu Nehera a Odeva, firma žila 67 rokov. „So životom podniku v trenčianskej časti Zámostie je spojená jej dlhoročná história. Svoj pracovný život firme venovalo niekoľko generácií obyvateľov Trenčína, zo širokého okolia i z rôznych kútov Slovenska. Na všetko už dnes zostali len nostalgické spomienky.” Ako dopĺňa, štatistiky hovoria o tisícoch zamestnancoch, neprehľadných miliónoch kusov vyrobených odevov a stámiliónoch i miliardách produkcie v korunách, prehľady o ovládaných trhoch vo svete dokladujú obdobie jej prosperity. „Ozeta odievala ľudí v mnohých kútoch sveta a jej pracovníci vyrábali odevy na vysokej kvalitatívnej úrovni,” hovorí Kordík.
Vecné a faktografické štatistické údaje o Ozete sú zaznamenané v rôznych brožúrkach k výročiam, ale podľa neho nie všetky údaje sú presné a správne. „História tohto závodu si však istotne zasluhuje komplexnejšiu pozornosť a spracovanie a nemali by spadnúť do zabudnutia. Veď dejiny tohto podniku i história ostatných trenčianskych závodov boli základom pre rozmach mesta,” myslí si.
Dnes už Ozeta, alebo vlastne len to čo z nej zostalo, slúži pre miestnych bezdomovcov a stáva sa čoraz častejšie obeťami vandalizmu. Ak máte radi Urbex toto miesto si obľúbite, sú tu chátrajúce sklady, chemické laboratória a mnoho potkanov.

Článok a fotografie nám zaslali Adam Krajčír a Amy Hodžová.


Mapa:


4 komentáre pri “Ozeta Trenčín

  1. Dobrý deň boli sme včera na mieste aj s kamarátom a nenašli sme vchod.. Asi sme len boli slepý… Napísal by mi niekto prosím kade sa dá dostať dovnútra?
    Vopred ďakujem…

  2. Ešte stále mám oblek z Ozetky čo mi kúpily rodičia na maturitu. Je vo vybornom stave, len sa už nezmestím do nej. Keď som si ich vzal, stále som bol pyšní lebo stali mi dobre. Rád by som kúpil opäť taky oblek, za jednú štrvtinu výplaty, ako tá vtedy stála, ale kde?

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*