Ozeta Trenčín

Ozeta

Lokalita: Trenčín
Charakteristika objektu: Štvorpodlažná chátrajúca budova bývalých odevných závodov Ozeta v Trenčíne.

V auguste 2007 ukončili s výrobou v Trenčíne po tom, čo zanikli i pridružené odevné závody v Hlohovci, Skalici, Novom Meste nad Váhom, Tornali, ako aj ďalšie na Slovensku.
Ako spomína František Kordík, bývalý učeň a pracovník závodu Nehera a Odeva, firma žila 67 rokov. „So životom podniku v trenčianskej časti Zámostie je spojená jej dlhoročná história. Svoj pracovný život firme venovalo niekoľko generácií obyvateľov Trenčína, zo širokého okolia i z rôznych kútov Slovenska. Na všetko už dnes zostali len nostalgické spomienky.” Ako dopĺňa, štatistiky hovoria o tisícoch zamestnancoch, neprehľadných miliónoch kusov vyrobených odevov a stámiliónoch i miliardách produkcie v korunách, prehľady o ovládaných trhoch vo svete dokladujú obdobie jej prosperity. „Ozeta odievala ľudí v mnohých kútoch sveta a jej pracovníci vyrábali odevy na vysokej kvalitatívnej úrovni,” hovorí Kordík.
Vecné a faktografické štatistické údaje o Ozete sú zaznamenané v rôznych brožúrkach k výročiam, ale podľa neho nie všetky údaje sú presné a správne. „História tohto závodu si však istotne zasluhuje komplexnejšiu pozornosť a spracovanie a nemali by spadnúť do zabudnutia. Veď dejiny tohto podniku i história ostatných trenčianskych závodov boli základom pre rozmach mesta,” myslí si.
Dnes už Ozeta, alebo vlastne len to čo z nej zostalo, slúži pre miestnych bezdomovcov a stáva sa čoraz častejšie obeťami vandalizmu. Ak máte radi Urbex toto miesto si obľúbite, sú tu chátrajúce sklady, chemické laboratória a mnoho potkanov.

Článok a fotografie nám zaslali Adam Krajčír a Amy Hodžová.


Mapa:


3 komentáre pri “Ozeta Trenčín

  1. Dobrý deň boli sme včera na mieste aj s kamarátom a nenašli sme vchod.. Asi sme len boli slepý… Napísal by mi niekto prosím kade sa dá dostať dovnútra?
    Vopred ďakujem…

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*