Nemocnica Moyzesova

Nemocnica moyzesová
Lokalita: Košice, Staré Mesto, Moyzesova 9
GPS: N48°43.240′ E21°15.100′
Charakteristika objektu: Trojpodlažná hlavná budova s povalou bývalej detskej nemocnice s gynekologicko – pôrodníckou klinikou.

História nemocnice siaha do 50-tych rokov minulého storočia. Zriadením Lekárskej fakulty došlo k zmene detského oddelenia na detskú kliniku. Pre neustále sa zvyšujúcu potrebu pediatrických lôžok sa detská klinika presťahovala do adaptovaných priestorov vtedajšieho detského nálezinca v hlavnej budove areálu na Moyzesovej ulici č. 9.

V tomto období mala 237 postelí. V roku 1958 sa začala prevádzka budovy s posluchárňou, biochemickým a hematologickým laboratóriom. O 7 rokov neskôr bola dokončená výstavba ambulantnej časti nemocnice, kde bolo zriadené aj neurologické oddelenie. Tým sa vytvorili podmienky pre vznik Krajskej detskej nemocnice. V tom období mala 290 lôžok, ktoré boli rozdelené do 6 oddelení. Roku 1976 Krajskú detskú nemocnicu premenovali na Fakultnú detskú nemocnicu. V novembri 1992 bola pri DN zriadená IV. Detská klinika SPAM. Detská nemocnica v Košiciach do 1. 7. 2003 mala 170 lôžok a 37 odborných ambulancií a poradní, kde poskytovala liečebno-preventívnu pre deti a dorast od narodenia do 18. roku života. V hlavnej budove fungovala gynekologicko – pôrodnícka klinika. Rozhodnutím ministra zdravotníctva SR vznikla dňa 01.07.2003 Detská fakultná nemocnica Košice. Z pôvodnych priestorov na Moyzesovej ul. 9 sa presťahovala na Triedu SNP 1. V súčasnosti budovu spravuje Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Zdroj: www.dnkosice.sk

Hlavná budova je orientovaná smerom na východ, má severný a južný trakt s vlastnými schodiskami. Centrálne schodisko sa nachádza v strede budovy, vedľa neho je menší výťah. Budová ma prízemie, malú pivničku, dve poschodia a povalu. Na prízemí sú laboratória, sklady, dielne, elektrorozvodne a pod. Na oboch poschodiach sú ordinácie, izby pre pacientov a operačné sály. V podkroví zase vzduchotechnika či strojovňa výťahu. Vnútro budovy je pomerne zachovalé, keďže prístup do budovy nie je možný a nekoncentrujú sa tu sociálne živly. Pri sťahovaní nemocnice bolo takmer všetko vnútorné zariadenie odstránené. Ostali len dvere, nejaké rozvodné skrine a pár kusov laboratórneho vybavenia.

Za sprístupnenie budovy ďakujeme vedeniu UPJŠ v Košiciach.

Mapa:


6 komentárov pri “Nemocnica Moyzesova

  1. Pridaných 6 fotiek z infekčného oddelenia v tom istom objekte, len z inej budovy. Fotky nám zaslal Wikus. Ďakujeme.

  2. Mohli by ste mi povedať ako sa tam dá dostať ? Budem rád 🙂

  3. Vyzera perfektne a zachovalo, dufam, ze vam ju nerozkradnu ako tie nase v Ba. Zavidim.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*