Moravanský kaštieľ

kaiel (27)Lokalita: Moravany nad Váhom
Charakteristika objektu: Chátrajúci komplex kaštieľa s lesoparkom s pôvodom v stredoveku.

Objekt nachádzajúci sa na periférií obce Moravany nad Váhom pôvodne pozostával z dvoch stredovekých budov, ktoré prerobené v renesančnom slohu a následne spojené do podoby jednej budovy v priebehu 16. storočia. 

V18. Storočí sa na vzhľade prejavili barokové vplyvy a v 19. storočí pribudlo poschodie. Poschodie s ateliérmi umelcov vzniklo v 60. rokoch minulého storočia.

Zlom prichádza v roku 2006, spoločnosť ART hotel s. r. o. Odkúpila kaštieľ od Slovenského fondu výtvarných umení. Tá ho následne, namiesto plánovaného, či skôr sľubovaného, využitia na ubytovacie a reštauračné služby následne predala ďalej do rúk slovinského investičného fondu. Reakciou bol začiatok chátrania budovy a exekučné konanie.

Kaštieľ je obkolesený bohatým lesoparkom, (tieto pozemky sú predané štátom, čo komplikuje potenciálne riešenie budúcnosti kaštieľa) kde je ešte stále možné nájsť pozostatky z čias prosperity v podobe chátrajúcich skulptúr, taktiež sa tu nachádza dom pôvodne určený pre ubytovanie služobníctva, ktorý je z celého objektu najviac postihnutý dezolátnym stavom.

V súčasnosti je objekt odkázaný na stále pokročilejšie chátranie a poskytuje prípadný úkryt pre bezdomovcov, tým pádom dochádza taktiež k opakovaným prejavom vandalizmu rôzneho stupňa, čoho dôkazom je aj založenie požiaru v jeho útrobách na konci leta 2013.

Zdroj: Pnky.sk

Mapa:


1 komentár pri “Moravanský kaštieľ

  1. Spätné upozornenie: 10 opustených miest Slovenska, ktoré by mali byť pýchou, no namiesto toho nahánajú strach | interez.sk

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*