Mariánsky dvor

mariánsky dvor košice

Lokalita: Košice, Staré mesto, Továrenská ulica
GPS:N48.726752, E21.256745
Charakteristika objektu: Budovy pôvodného košického opevnenia, vrátane mlynskej bašty. Neskôr nazvané Mariánsky dvor.

Mlynská Bašta je pomerne dobre zachovalou pamiatkou stredovekého opevnenia Košíc. Bola súčasťou v poradí tretieho pevnostného kruhu mesta z druhej polovice 17. storočia. Postavili ju ako pozíciu pre kanóny kováčskeho cechu, ktorému ju mesto pridelilo do starostlivosti. Smerom k mestu bola na nej pamätná tabuľa s latinským textom: “Za panovania veľaváženého cnostného pána Michala Vassa roku 1631” (bolo to meno vtedajšieho košického richtára. Tabuľa je v zbierkach Východoslovenského múzea v Košiciach spolu so situačnými plánmi mesta a opevnenia mestských hradieb.

Koncom 18. storočia stráca hradbový systém Košíc svoj význam. Ukázalo sa, že hradby, veže, bašty nemusia ležať ladom, keď skupina podnikateľov na čele s veľkoobchodníkom Mollom za 30 tisíc zlatých dala postaviť prístavbu k nárožnej bašte mestského opevnenia, aby v nej zriadila prvú košickú manufaktúru na výrobu kameninového riadu. Vyrábali kvalitný aj umelecky hodnotný riad, ktorého ukážky sú zastúpené vo Východoslovenskom múzeu i v troch maďarských múzeách. Manufaktúra bola v prevádzke 40 rokov. Výrobňa riadu sa v roku 1843 pretransformovala na garbiareň. Založili ju bratia Wirknerovci a prevádzkovali ju takmer dvadsať rokov. Od nich odkúpil celý objekt Mlynskej bašty s priľahlými stavbami a dvorom košický lekár Jozef Wojnarovits a dal ho prestavať na bývanie. Celému komplexu dal názov Mariánsky dvor na počesť svojej manželky Márie.

Po roku 1945 zriadilo mesto v objekte načas ateliéry pre košických maliarov. V roku 1995 požiar spustošil jednu z budov mariánskeho dvora, ktorá bola v rekonštrukcii so zámerom dať ju do užívania košickému pracovisku Archeologického ústavu SAV v Nitre. Mlynská bašta vyhorela, no jej dávna sláva však pretrvala.

V súčasnosti sa uvažuje o transformácii Mlynskej Bašty na moderný rezidenčný komplex, ktorý pozostáva zo 4 apartmánových domov pre 149 bytov, plochy pre administratívu a obchod o výmere 1 420 m2 a celkove 201 parkovacích miest (150 podzemných, 51 nadzemných). Začiatok výstavby bol plánovaný na apríl tohto roku, či sa stavať bude, necháme sa prekvapiť. Za posledné desaťročie bolo viacero podobných návrhov, no žiadne nedospeli k výsledku. V roku 2007 prebehol v areáli archeologický prieskum v súvislosti s plánovanou prestavbou. Ako možno vidieť na fotografiách, odkryté tehlové klenby pod povrchom, v pivničných priestoroch ďalšie rozsiahle výkopy.

Zdroj: korzar.sme.sk, keturist.sk, kosice-foto.webnode.sk

Mapa:


10 komentárov pri “Mariánsky dvor

 1. Kto sa vyzná trošku viac do architektúry, nech sa vyjadrí k tým odkrytým klenbám pod trávnikom, o čo sa presnejšie mohlo jednať.

 2. Ste si všimli aj vy dieru? Inač prečo tu niesu foto z laboratória?

 3. Chcel by som sa opitat, ako ste sa dostali na vsetky tie opustene miesta?…. Vo viacerych to strazia ludia alebo sbs-kary, ste nejaky vip???

 4. Chcel by som sa vas spitat, ako ste sa dostali na tie vsetky opustene miesta?… vo viacerych to strazia nejaky ludia…. ste nejaky historyci alebo mate na to nejake povolenie?

 5. Chcel by som sa vas spitat, ako ste sa dostali na tie vsetky opustene miesta?… vo viacerych to strazia nejaky ludia…. ste nejaky historyci alebo mate na to nejake povolenie?….Prosim odpiste

 6. Ved to vam ziadne povolenia netreba ja som uz pozrel vsetky tie budovy az na bunker na staci a mojzesku nikto to nestrazi a to co je tam napisane to je iba na zastrasenie vsade sa dostanete.

 7. Smutné je vidieť na fotkách, ako je to celé zdevastované. V časoch ked sme tam rástli, celý Mária udvar vyzeral úplne inak. Nie ako ruina.

 8. Milí “starokosicania” , v poslednom komentari vyjadrill niekto lútost nad zaslou slávou a zanikom nezabudnutelného Marianského dvora .
  Bohuzial, nenasla som ziadný komentár , ani obrázok alebo fotku z prekrásného Marianského dvora , od skutocných pamätníkov , z povojnového obdobia , kde som tiez niekolko rokov zila .Snad si niekdo este spomenie na vchodnú bránu z Tovarenskej ulice do Marianskeho Dvora ,
  na nádherné výtajúce vysoké stromy , kríky ,trávniky na obrovsku kosatú lipu pred verandou a kopcom kde sa v zime sánkovali deti …
  Na pavilónové obytné domy z drevenými verandami
  Na psika – Piciho?
  Na orechove stromy a dnes uz neexistujúce budovy v ktorých zili tiez velmi významne osobnosti tohoto nasho rodného mesta .
  Marianský dvor v 40 a 50 rokoch po vojne vyzerali ako botanická zahrada . Kazdy , z vtedajsích obyvatelov mal zaujem o príjemne prostredie , pestovali si pred svojim príbytkom kvietky , takých kvetinových záhonov bolo vsade , ci v zadnom trakte ,alebo dole kopcom smerom k Hornádu ….
  Ci si niekto este spomenie na tenisove ihrisko s cerveným pieskom , vpravo pred múrom ktorý delil kasárne od Marianského dvora , kde skutocne nietorý zo susedstva aj hrali tenis (1947 1948 ) …..
  Na legendárnu Báró – néni a jej komornú Katica- néni , ako chodili kazdý den okolo 15.hodiny na prechádzku…..Na huslistu , co býval u házmester -néni a celé odpoludnie cvicil etudy …
  Este i dnes spomínám na prostredie Marianského dvora ,na vymizlé verandy , v byte na dvojité dvojkrídlé okná a biele spalety , na vzorky parkiet ,aj na dvojkrídlové dvere , kachlové pece …..A vonku , stromy,kríky trávniky a zelen kam len clovek pozrel……A dnes ??? Co zostalo z tohoto
  ” Skvostu mesta Kosíc ” ? Momentálne burinou zarastené ruiny ….
  Nenajde sa niekto , kto by zverejnil aspon na fotke Marianský dvor zo starsích cias ?
  Ved vojna neznicila Marianský Dvor tak masivne , ako ten vyzerá teraz…
  Alebo je tam nejaky spekulacný úmysel nechat Mariansky Dvor este viacej spustnút , ab sa tam vytvoril nejaký novodobý “moderný objekt” ?
  Nie je mozné motivovat Kosicanov ,ktorí by mali záujem zachovat tuto pamiatku pre nasledujuce generácie a zrestaurovat Marianský Dvor do povodnej podoby z celou svojou originalitou ?

 9. Dobrý deň pani Magda,ak by ste malí záujem ohľadom dvora a fotiek Maria údvaru tak mi napíšte na môj E- mail a tam sa dohodneme čo ďalej. S pozdravom.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*