Malinovského kasárne

malinovského kasárne
Lokalita: Košice, Staré mesto
GPS: N48°43.400′ E21°15.000′
Charakteristika objektu: Rozľahlý opustený areál malých a veľkých delostreleckých kasární blízko centra mesta.

Malinovského kasárne sa nachádzajú blízko centra mesta. Ohraničujú ich ulice Moyzesova, Poštová, Kuzmányho a Ulica Pri jazdiarni. Areál sa delí na dve hlavné časti, južnejšie situované malé delostrelecké kasárne a väčšia severnejšia časť sú zase veľké delostrelecké kasárne. Obe časti kedysi rozdeľovala bývalá Mikešova ulica (na mapke prerušovanou čiarou). Po roku 1945 boli zoštátnené a táto ulica bola uzavretá.

Kasárne stoja na mieste, ktoré sa podľa mapy z roku 1869 volalo „felsó kül sétány“ – horná vonkajšia promenáda. Boli postavené mestom v rokoch 1883-1886, na mieste prvého klziska. V južnej časti sa nachádzal hipodróm. V severnom cípe roku 1903 dobudovali jazdiareň, podľa staviteľa Petra Jakaba. Dnes ju všetci poznáme ako Infiniti arénu (špotovú halu). Dostavby kasárenských budov, skladov a garáži trvali do roku 1912, ale aj v medzivojnovom období boli realizované v pôvodnej typovej koncepcii a uchovali charakter vojenského súboru. Do druhej polovice 20.storočia datujeme zanedbateľné úpravy a nekoncepčné prístavby. V tom čase boli odstránené pôvodné výplne okien, otvorov dlážky, dlažby a nahradili sa pevnou výmurovkou. Ešte aj dnes môžete na fasádach niektorých pavilónov vidieť zamurované otvory, kde boli pôvodne okná.

Mesto získalo kasárne od Ministerstva obrany bezodplatným prevodom. Ešte v roku 2006 komisia poslancov a špecialistov rozhodla, že vo verejnej súťaži predložil najlepší zámer na využitie tohto štvorhektárového pozemku rakúsky investor, ktorý chce v objekte kasární postaviť hotel, polyfunkčné objekty s obchodom, službami, biznis centrom a viac než tisíckou parkovacích miest za približne 170 mil. eur. Areálu preto hrozí asanácia.

Bývalé delostrelecké kasárne predstavujú bohatý súbor historickej architektúry, ktorý je s výnimkou niektorých fasád dodnes vo výbornom stavebno-technickom stave.

Za sprístupenie priestorov ďakujeme Spolku na podporu skrášľovania Košíc.

Mapa:


6 komentárov pri “Malinovského kasárne

 1. porite čo bolo na mieste dnešnej kuzmániho ulice…:( dnes tam su hnusné komunistické bloky

 2. normalne sa mi vynorili spomienky na detstvo, tam som chodieval casto ked tam otec sluzil 🙂 skoda, ze to nechali takto spustnut…

 3. wow, chodim okolo nich casto ale ani si neuvedomujem aky velky je ten areal… skoda, ze tam zas nejaky zahranicny investor chce samozrejme hotely a obchody… ja si tam viem predstavit parcik s jazierkom alebo fontankou, detske ihrisko, v zime klzisko, nejake stanocky s obcerstvenim a hudbou a mozno aj nejaky trh s rucne robenymi vyrobkami…..

 4. @lulu: v tom komunistickom bloku ta splodili mojko. nebyt tych blokov, vystala by ta mater do krikov pod mostom.
  ku kasarnam: …dalsi z prikladov “budovania” skveleho kapitalizmu. vsetko nechat rozpadnut a potom predat “za babku” aby sa to mohlo zburat.
  vid aj viacerymi oceneniami ovencena relativne nova a vysoko kvalitna bankova budova ŠBČS (neskor VUB) na nedalakej Strojarenskej ul.
  namiesto toho aby sa v nej v danom case zriadila pobocka Narodnej banky (ta sa za (nase) obrovske peniaze postavila o par ulic dalej), tak sa budova prenecha hnidam, ktore to potom predaju “developerovi” za ucelom zburania…… z toho mi moze byt akurat tak na zvracanie.
  http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=85397321&postcount=1062

 5. Díky těmto pěkným fotkám se mi připoměla doba kdy jsem tady sloužil ,1985-87,snad se do Košic ještě dostanu než se zbourají.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*