Magnezitka

magnezitka košice
Lokalita: Košice, priemyselná oblasť medzi Ťahanovcami a rekreačnou zónou Anička
GPS: N48°44.900′ E21°15.600′
Charakteristika objektu: 15 hektárový komplex, vysoké rotačné pece, komíny, nízke budovy, veľká plocha, pivnice pod budovami a pár tunelov

Magnezitka s rozlohou 15 hektárov leží v priemyselnej zóne medzi rekreačným parkom Anička a sídliskom Ťahanovce. V dnešnej dobe je väčšia časť komplexu v dezolátnom stave, niektoré stavby držia len tak tak, iné sú už dávno na zemi a všade naokolo je mnoho sutiny a úlomkov. Len zopár častí arálu odkúpili súkromní podnikatelia, môžeme tu nájsť napríklad sklad železného šrotu.

Magnezit sa začal ťažiť roku 1901 na Bankove a pálený magnezit sa začal vyrábať v roku 1911 ešte v starej magnezitke. Najprv fungovali dve šachtové pece, po vojne v roku 1920 magnezitku zrekonštruovali a výroba pokračovala. Pôvodnú magnezitku v 50-tych rokoch presťahovali na okraj mesta, kde stojí dodnes, akurát mesto sa “trošku” rozrástlo. Do roku 1990 pracovali 4 rotačné pece, potom sa dve odstavili. V tejto oblasti dochádzalo k znečisťovaniu okolia, pôdy a vzduchu. Magnezitka vplyvom vetra znečisťovala aj vzdialenejšie oblasti, hlavne mestské obytné zóny, parky a sídliská. Preto sa mesto za čias “panovania” Rudolfa Schustera rozhodlo zastaviť činnosť magnezitky na podnet občanov, ktorí sa búrili proti znečisťovaniu ovzdušia. Bol tu tiež názor, že splodiny z magnezitky čiastočne neutralizovali splodiny bývalej VSŽ. Takto došlo k zastaveniu závodu a o prácu prišli stovky baníkov a magnezitárov. Rok 1998 bol pre magnezitku najťaží, pretože sa rozhodlo o privatizácii podniku. Tento proces bol zdĺhavý a majiteľa nie a nie nájsť. Postupne sa tu vystriedalo viacero majiteľov, ale rekonštrukcie sa magnezitka už nedočkala. Chátrajúci objekt poznačil čas a tiež zlodeji, ktorým išili na odbyt medené káble a iné farebné kovy. Vandali postupne rozbili čo sa robiť dalo a objekt je v súčastnosti v katastrofálnom stave. Spoločnosti by aj mali záujem o pozemky, na ktorých magnezitka stojí, ale máloktorej sa chce investovať množstvo peňazí do zbúrania vysokých budov a komínov. V súčasnosti existuje viacero projektov a štúdií na pretvorenie tohto objektu, napríklad tu mala stáť kogeneračná elektráreň, fabrika na výrobu betónu, IKEA či hotel.

Mapa:


5 komentárov pri “Magnezitka

  1. Quite nice, actually. To the point, aaucrcte, says something about the brand/product. Funny even. This is the right mix between old fashioned creativity and new possibilities.

  2. Ďakujem tvorcovi za spracovanie a informácie , ktoré mi pomohli pri mojej ročníkovej práci a chátrajúcich objektoch Košíc.

  3. Spätné upozornenie: Magnezitka v Košiciach - Čierne diery

  4. Spätné upozornenie: Magnezitka v Košiciach – Čierne diery

  5. ako sa tam dostať? strážia to tam? je to aktuálne? rada by som tam išla pozrieť.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*