Lanovka Bankov-Ťahanovce

lanovka bankov - ťahanovce

Lokalita: Košice, Bankov – Čermeľská dolina – Sever – Ťahanovce
GPS: N48°44.672′ E21°14.162′
Charakteristika objektu:Bývalá nákladná lanovka, ktorá slúžila na prepravu magnezitovej rudy z Bane Bankov do magnezitových závodov v Ťahanovciach. V prevádzke bola od mája 1951 približne do roku 1995.

Pri vstupe do Čermeľského údolia sa nad našimi hlavami nachádza visutá lanovka, na dopravovanie magnezitu do závodu v Ťahanovciach. Je to jedna z technických pamiatok, ktoré pripomínajú banskú ťažbu v Košiciach.

Tak ako sa skončila výroba v magnezitových závodoch, skončila sa i jej éra. Kým premávala, stávalo sa, že občas sa nejaký vozík s nákladom prevrhol a ruda sa zosypala do záhrady pod ňou, alebo sa odtrhol aj celý. To už dnes nehrozí, ale strach Čermeľčanov vzbudzuje stále korodujúca ochranná sieť. Aj vysoké kovové stožiare sú lákadlom pre zberateľov kovu. Tí si podľa domácich, ktorí sa nám sťažovali, aj nejaké “elko” kedy-tedy odpília. Vieme si predstaviť, čo sa môže stať, keď v tom budú pokračovať.

Múzejníci sú za zachovanie technickej pamiatky a naklonení sú aj myšlienke vyhlásiť ju za kultúrnu. Už o inom je jej udržiavanie po stránke technickej. O lanovku sa zaujíma aj Technické múzeum v Košiciach. Svojím spôsobom to už pamiatka na banskú ťažbu je a zámery s lanovkou už boli rôzne. “Pred rokom som sa bol pozrieť na stožiare a, pravdupovediac, som sa zľakol. Na stĺpoch chýbali spevňovacie prvky. Keby sa podrezali nosníky, porušila by sa statika a mohlo by sa to celé zrútiť. Prešetrovala to polícia i mestská časť Staré Mesto s výsledkom, že sa už do konštrukcie nezasahuje,” povedal riaditeľ STM Eugen Labanič.

S lanovkou boli aj iné zámery. Mala sa využívať na dopravu turistov na Bankov, čo by zatraktívnilo celé územie. Prirodzene predchádzať by tomu museli odborné posudky a modernizácia. Nie sú však na to prostriedky.

typ LD nákladná visutá dvojlanová dráha obežného systému s odpojiteľným uchytením prepravných vozíkov horná stanica Bankov
výrobca TRANSPORTA, n. p. Chrudim dolná stanica mestská časť Ťahanovce – obec
uvedenie do prevádzky máj 1951 prípustná rýchlosť vetra 17 m/s
ukončenie prevádzky cca 1995 max. dopr. rýchlosť 2,9 m/s
rekonštrukcia 1991 – náter podpier časový interval vozňov 26 s
ťažná vetva pravá vzdialenosť vozňov 75 m
umiestnenie pohonu vrcholová stanica nosnosť osobného vozňa 900 kg
systém napínania obe laná závažiami v dolnej stanici rozchod lán 3000 mm

Zdroj: www.lanovky.sk, korzar.sme.sk

Mapa:


16 komentárov pri “Lanovka Bankov-Ťahanovce

 1. Vdaka za skvely prispevok! Bolo by fantasticke keby sa ta lanovka sprevadzkovala pre turistov aj ked je samozrejme otazne ci a koko ludi by nou cestovalo… Inak aky je technicky stav tych stoziarov? Nebolo to velke riziko na ne liezt?

 2. Píše sa síce, že technický stav je nevyhovujúci, ale keď tam vylezie pár ľudí čo vážia dokopy 200kg, tak to určite nespadne. Ale zase nemuselo by to uniesť ťarchu plných nákladných vozíkov.

 3. velmi pekne diky, urcite by s tou lanovkou nieco trebalo urobit, inak lanovka bankov tahanovce znie az neuveritelne, ale viem si to predstavit ako ppci projekt 🙂

 4. Urcite by to bola zaujimava atrakcia, najma pre ludi, co su zvyknuti vyst si v nedelu do parku na anicku, takto by sa behom chvilky mohli ocitnu priamo na bankove. Samozrejme stalo by to nemaly peniaz, vzhladom na to co z tej lanovky ostalo a neostalo.

 5. Cesta bez istenia môže trvať okolo 8 minút. S istením neviem, ale pripínať a odopínať sa pri každom kroku by bolo trochu na obtiaž.

 6. Myslel som že ste šli s istením…aspoň na fotke som ho videl…tak preto sa pýtam…lebo ozaj by to bolo odosť dlhšie…nám to trvá cca 5-10 min a s istením by som tam ani nešiel…inak potom ti môžem poslať foto na mail ?Z jedného “menšieho” krytu

 7. Witam. Odwiedzam ten blog codziennie. Gdy nie mogę się naptrazeć kilka razy dziennie. Dziękuję za wiele inspiracji, a nawet wzruszeń. Sama założyłam blog 2 dni temu. Wreszcie. Jest tyle piękna do pokazania, do podzielenia się nim, nieprawdaż? Pozdrawiam najserdeczniej autorkę i wszystkich obserwatorf3w. AOB

 8. chcel som ist hore ale nevedel som sa tam dostat

  a za

  A. nevedel som ci za bieleho dna nezavola niekto namna flojdov
  B ci by mi nemohli ulozit pokutu ,alebo podobne

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*