Domy za Galérkou

pôvodná terasa košice

Lokalita: Košice, Terasa, za OC Galéria
GPS: N48°42.900′ E21°14.480′
Charakteristika objektu: Rodinné domy, prevažne v schátranom stave

Na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia sa začala výstavba rodinných domov pričom niektoré domy existujú ešte aj dnes. 22. februára 1962 začala výstavba sídliska Nové mesto, ľudovo nazývané Terasa. Na území dnešných Luníkov III. a IV. sa nachádzalo vojenské cvičisko. Výstavba pokračovala do roku 1971.

Skutočná masová sídlisková výstavba v Košiciach sa začala v 60-tych rokoch rozhodnutím vlády o výstavbe Východoslovenských železiarní. Výsledkom bola výstavba satelitného Nového Mesta na západnom svahu mestskej kotliny, odkiaľ bol vždy skvelý výhľad na centrum mesta. Odtiaľ sa aj vžil názov Terasa, Obytný súbor bol plánovaný pre 60 000 obyvateľov, čo ho radí vo veľkosti sídlisk na Slovensku na druhé miesto po bratislavskej Petržalke. Sídlisko pretína v strede Trieda Slovenského národného povstania, kade vedie veľkokapacitná električková trať. Sídlisko bolo taktiež ako jediné dobudované komplexnou občianskou vybavenosťou: zdravotné strediská, obchodné centrá, školské zariadenia, nemocnica, kino a pod.

Nové Mesto sa následnou výstavbou ďalších sídlisk plne zakomponovalo do mesta a v súčasnosti už plní sekundárnu úlohu centra mesta, čo sa ešte len prejaví pri ďalšej výstavbe v domovej zástavbe v okolí Ružovej ulici, určenej na zbúranie. Tu môžeme dnes nájsť prevažne rodinné domy. Niektoré aj v polo-schátranom stave, v ktorých sa usídlili Rómovia. Pri našej návšteve za účelom zdokumentovania toho, čo z rodinných domov ostalo Rómovia nadšení veľmi neboli. Po chvíli obďaleč postávala znepokojená skupinka, tak sme sa radšej vzdialili. Každopádne je len otázkou času, kedy aj tieto posledné zmienky o tom, akú podobu mala kedysi dnešná terasa nenahradia moderné byty, či polyfunkčné objekty.

Mapa:


Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*