Cassovar

cassovar bauernebl
Lokalita: Košice, na Floriánskej ulici, pod internátmi na Medickej
GPS: N48°43.080′ E21°14.700′
Charakteristika objektu: Zvyšné tehlové budovy komplexu Cassovar, dve nádrže pravdepodobne na vodu, veža, alebo sýpka.

V roku 1870 si Bayer postavil pivovar na Floriánskej ulici. Neďaleko pivovaru začala vyrábať slad nová sladovňa. V roku 1885 po dlhých úvahách a rokovaniach do pivovaru na Floriánskej ulici nastupuje ako riadny spoločník Konštantín Baurnébl. V období prvej republiky úspešne hospodári v Košiciach tretia generácia Baurnéblovcov. V roku 1944 do pivovaru vstupujú nemeckí vojaci. Baurnébla postihne osud deportovaných do táborov smrti. Roky po 2. svetovej vojne priniesli rozvoj, keď pivovar dosahoval najväčšie objemy výroby vo svojej histórii.

V roku 1948 bol pivovar znárodnený a pod názvom Košický pivovar 6. mája 1948 odovzdaný Slovenskému nápojovému priemyslu. V júni 1949 došlo k zmene mena – vznikli Východoslovenské pivovary, n. p. Košice. Po nežnej revolúcii sa všeličo zmenilo. Okrem iného sa rozbehli kontroverzné privatizácie, ktoré na Slovensku priniesli rozpad a krach mnohých podnikov. Nevyhli sa ani Košiciam a pivovaru, ktorý skončil prevádzku medzi prvými. Fond národného majetku odpredal 100 % akcií Košického pivovaru spoločnosti Rekamo Cassovar, s.r.o. No pivovaru to nepomohlo. V auguste 1995 spoločnosť Rekamo Cassovar výrobu obnovila, ale vedeniu sa plány nedarili. FNM spolu s Investičnou a rozvojovou bankou preto predali založený majetok podnikateľskej skupine Alexandra Rezeša. Ani po tomto kroku sa želaný úspech nedostavil. V pivovare sa prestalo variť a areál o rozlohe 2,3 hektára stíchol. Tohto roku by oslávil 150 rokov existenice.

V súčasnosti sa z pivovaru zachovalo len zopár stavieb na kopci pod internátmi. Je to napríklad budova s nádržami na vodu, nevysoká veža a dve susedné budovy. Pod kopcom v spodnej časti pozemku okrem pôvodného 60m vysokého pivovarníckeho komína stojí dnes aj stavba, ktorá pripomína kus histórie a slávy bývalého pivovaru. Dnešný jej názov je Komplex Cassovar, v ktorom investor ponechal aj významnú časť domu zakladateľa pivovaru – Bauerneblov dom z roku 1903. Táto budova sa nebezpečne naklonila až o 3 metre a museli ju zbúrať. Stavebná spoločnosť sa zaviazala, že budovu zachráni. Pôvodné plány budovy totiž už v archíve nenašli, takže podľa nafotených a zdokumentovaných materiálov neskôr pripravila projekty pre znovupostavenie budovy. Na jej obnovu použili aj pôvodné tehly a iné prvky. Chýbajúce časti doplnili modernými materiálmi – sklom a hliníkom. Okrem tejto budovy sa v komplexe Cassovar nachádzajú byty, rezidencie, parkoviská, garáže, business centrum, či kongresový hotel.

Zdroj: www.kamnapivo.sk

Mapa:


11 komentárov pri “Cassovar

 1. The_devil tá vežička bola vodojem.Pred asi týždňom som bol hore.Vyzerá to asi tak že ten rebrík ide až úplne hore potom je tam rýmsa (asi 50 cm od rebriku a ma necely meter a potom tam išiel rebrik dole do asi polky veže).Za rýmsu som už nešiel (až taký blázon nie som).

 2. Hore vo veži som nebol, ale skôr si myslím, že to bola nejaká sýpka alebo pec alebo niečo čo malo súvislosť s komínom, pretože ten tunel čo je na fotkách vychádzal práve z tejto vežičky a končil až dole pod komínom. Na vodu bola budova za vežou s dvoma veľkými nádržami.

 3. ja som vyliezol hore rebrikom v tej vezicke, je tam to co hovoris avivo, podla mna sa na to horne poschodie vynieslo rebrikom ” nieco ” a to nieco sa potom nejak dostavalo tym tunelom z tehlovej klenby spadom dole do tovarne, tazko povedat.

  pekna foto, skoda ze ho uplne zburali a tak postavali nanovo

 4. Niečo k budovam na fotkach 55 a 56:
  Na fotke 55 je býalá administratívna budova (novšia)
  Budova na fotke 56 mala byť vrátnica (tak som to počul)

 5. Škoda ho, vyzeralo to tam super. Nenašiel si tam etikety od piva cassovar? Vraj toho tam bolo pár krabíc.

 6. Tam hore bola voda…bol som hore a je tam viditelny pas po tekutine

Pridaj komentár

Your email address will not be published.


*